Presťahovala som sa z Londýna do stredovekého mestečka v Taliansku

Chcem sa podeliť o svoje skúsenosti s presťahovaním – alebo skôr dočasným presťahovaním – z rušného Londýna do tichého a odľahlého talianskeho stredovekého mestečka. Keď hovorím o presťahovaní, mám na mysli rezerváciu Airbnb na 45 dní, takže nejde o trvalý presun, ale napriek tomu o významnú zmenu. Táto cesta bola plná prekvapení, úprav a cenných lekcií, a som nadšená, že sa o to môžem s vami podeliť.

Chcem hneď na začiatku poznamenať, že pochádzam z mesta a nikdy v živote som nežila na dedine.

Veľké sťahovanie: z mestského života do života na vidieku


Prechod z veľkomesta ako Londýn do malého, malebného mestečka v Taliansku bol zároveň náročný aj odmeňujúci krok. Hlavnou motiváciou za týmto presunom bolo uniknúť vysokým nákladom mestského života a nájsť pokojné miesto, kde by som sa mohla sústrediť na písanie, online kurzy a obchodné aktivity. Momentálne pracujem na dvoch knihách. Jedna je pre freelancerov so zameraním na videografiu a druhá je o mojich cestách. Myšlienka návratu k základom, byť blízko prírody a minimalizovať rozptýlenie sa zdala byť dokonalá pre môj tvorivý proces.

V jednoduchosti je krása


Život v odľahlom mestečku ma prinútil prehodnotiť denné pohodlia. Na rozdiel od Londýna, kde nájdete všetko, čo potrebujete, kedykoľvek, toto mestečko má obmedzené nákupné možnosti. Je tu iba jeden malý obchodík a obchody zatvárajú skoro a ponúkajú limitovaný tovar.

Každopádne mi pomohlo eliminovať zbytočné pokušenia a podporilo disciplínovanejší životný štýl. Najbližší supermarket je vzdialený 7 km dole kopcom. Koľko nákupov dokážem na bicykli vyniesť hore kopcom? Lepšou možnosťou je autobus, ktorý premáva každé 2–3 hodiny. Iba cez pracovné dni.

Výhody života na odľahlom mieste


Jednou z najväčších výhod života tu je nútená fyzická aktivita. Bez taxíkov alebo jednoduchého dopravného spojenia musím všade chodiť pešo alebo bicyklovať. To výrazne zvýšilo moju dennú fyzickú aktivitu, čo je skvelé pre moje fyzické aj duševné zdravie. Krásne počasie s dennými teplotami okolo 28°C robí vonkajšie aktivity ešte príjemnejšími.

Nepremyslela som to úplne, pretože nemám vodičský preukaz a bez autobusu alebo ak sa mi bicykel pokazí, som tu tak trochu uviaznutá. Nie je možné chodiť pešo, pretože oblasť je súkromná a nie sú tu žiadne chodníky.
Na druhej strane, všetko, čo jem v reštaurácii alebo kúpim v obchode, bolo vypestované alebo vyrobené len pár metrov od môjho apartmánu. Z balkóna vidím kozy, kravy, sliepky, olivovníky, citrónovníky a pomarančovníky a aloe vera. Je to kúsok raja. Nehovoriac o čerstvých rybách z mora! Pláž je vzdialená 6 km.

Kultúrny šok a miestne interakcie


Prispôsobenie sa miestnej kultúre bolo zaujímavé. V tomto mestečku málo ľudí hovorí po anglicky, takže sa musím spoliehať na gestá a obmedzenú taliančinu na komunikáciu. Miestni sú zvedaví a často na mňa zízajú, čo je úplne iné ako anonymita Londýna. Avšak zistila som, že mnohí dedinčania, najmä tí s podnikmi, sú priateľskí a ochotní.

Po 5 dňoch som si uvedomila, že dôvodom, prečo na mňa zízajú, môže byť to, že som tu najmladšia žena v celej dedine. Videla som tu 90 % mužov a 10 % žien, ktoré sú o 10–40 rokov staršie ako ja. Dedina je už napoly prázdna, pretože mladí ľudia sem nechcú presťahovať. Nie je to jediné miesto kde to takto je. V Kalábrii je veľa opustených dedín

Niektoré oblasti mali v minulosti silné zemetrasenia alebo záplavy a stali sa neobývateľnými. Bolo pre mňa prekvapením zistiť, že Kalábria trpí zemetraseniami pomerne pravidelne aj dnes. Niečo, na čo treba myslieť, ak chcete kúpiť jednu z tých lacných nehnuteľností. Nehovoriac o škorpiónoch, jedovatých pavúkoch a hadoch. Pre nejakého Austrálčana to nie je problém, ale pre Slováka možno.

Prispôsobenie sa pomalšiemu tempu


Život tu plynie pomalšie. Napríklad, nie je žiadny zhon robiť čokoľvek a zdá sa, že každý si dáva načas. Toto pomalšie tempo mi pomohlo uvoľniť sa a viac si užívať prítomný okamih.
Existuje určitý rozpor v tom, čo som práve povedala. Život sa tu zdá byť pomalý. Tu zabudnete na svet. Ale dedinčania sú zaneprázdnení prácou už od 5. hodiny ráno. Toto bol pre mňa veľký šok.

Užívajú si neskoré večere a nápoje, ale zjavne sa neopíjajú, pretože vstávajú o 5. do práce na poliach alebo čokoľvek, čo robia.

Jednoduché úlohy ako pranie bielizne ručne a varenie bez mikrovlnky alebo elektrickej kanvice mi umožnili oceniť jednoduchosť moderných vymožeností, ale zároveň si užívať jednoduchosť staromódnych metód.

Milovníci ekológie by tu neprežili. V mojom byte cítim palivo, keď prechádza 60-ročné auto. Zabudnite na triedenie odpadu a všetky tašky sú plastové. Osobne mi to nevadí, pretože sú najchudobnejším regiónom v Taliansku a snažia sa len prežiť a mať slušný život.

Prekonávanie výziev


Život v starom dome má svoje zvláštnosti, ako čudné splachovanie záchodu a absencia niektorých moderných spotrebičov. Okrem toho je oblasť náchylná na prírodné javy ako zemetrasenia a záplavy, čo pridáva vrstvu nepredvídateľnosti do života. Napriek týmto výzvam som zistila, že vystúpenie z mojej komfortnej zóny bolo neuveriteľne odmeňujúce.


Je to určite osobný rast, ako by vám povedal každý sólo cestovateľ. Nie všetko je tak, ako ste si predstavovali. Musíte byť pohodlní so samým sebou. Jazyková bariéra je reálna, ale počuť Cyndi Lauper z reštaurácie mi vždy zlepší náladu.

Dôležitosť vystúpenia z komfortnej zóny


Táto skúsenosť mi posilnila uvedomenie o dôležitosti vystúpenia z mojej komfortnej zóny. Je ľahké si zvyknúť na pohodlný životný štýl, ale skutočný rast prichádza z čelenia novým výzvam a prispôsobenia sa rôznym prostrediam. Tento presun mi poskytol nové perspektívy a príbehy, ktoré by som inak nikdy nezažila.

Je normálne panikáriť, keď sa dostanete na nové miesto. Najmä v cudzej krajine. Chcete ísť domov, vrátiť sa tam, kde sa cítite bezpečne a pohodlne. Avšak odmietam byť 33-ročná osoba v rutine. Nemám 70 rokov. Nie som na dôchodku a chcem žiť a skúmať, pretože môžem. Je to ťažké, ale viem, že sa vrátim silnejšia a lepšia na konci toho všetkéh

Chcete spraviť odvážny krok?


Presťahovanie sa do odľahlého talianskeho mestečka bolo otvárajúcou skúsenosťou. Naučilo ma hodnotu jednoduchosti, výhody fyzickej aktivity a dôležitosť kultúrneho ponoru. Aj keď to nie je vždy ľahké, je to skúsenosť, ktorá obohatila môj život nespočetnými spôsobmi.

Ak uvažujete o podobnom kroku alebo máte akékoľvek otázky o mojej ceste, neváhajte ma kontaktovať na mojom Insta @nicole_ven a sledujte moje denné aktualizácie na TikToku @nicole_ven. Alebo email: nicole@nicoleven.com

A nezabudnite sa prihlásiť na odber môjho Youtube kanála pre dlhodobé aktualizácie o mojich dobrodružstvách!


Ďakujem, že ste sa ku mne pridali na tejto ceste. Zostaňte naladení na ďalšie príbehy a postrehy z môjho života v Taliansku!

Došla som až na koniec sveta

03.11.2024

Po dosiahnutí konca sveta, kde sa na okraji útesov stretávajú pútnici s nekonečným Atlantickým oceánom, prežila autorka emotívne okamihy spojené s očistou duše. Získanie certifikátu a slávnostná omša jej pomohli uvedomiť si, že Camino nebolo len o fyzickom putovaní, ale aj o hlbokej duchovnej premene. Prešla cestou plnou námahy a bolesti, ktorá však viedla k vnútornému [...]

Nie len v zlom hľadaj Boha: Nauč sa ďakovať každý deň

26.10.2024

Na trinásty deň putovania som sa prebudila s pocitom, že práve dnes sa moja cesta skončí. Záverečné kroky boli plné zmiešaných emócií, od radosti po smútok. S každým krokom som cítila blízkosť k cieľu a všetky tie znamenia, ktoré som počas cesty stretávala, mi dodávali silu. Našla som sa v chvíľach vďačnosti Bohu, nielen za to, že ma viedol, ale aj za všetky [...]

Keď putovanie vráti život do prítomného okamihu, ďaleko od online sveta

25.10.2024

Dnešná etapa Camino ma zaviedla do mesta Padrón, poslednej zastávky pred Santiagom. Ráno som sa pripravila, povzbudená pohľadom na pútnikov, ktorí začínali deň pri východe slnka. Navigácia cez mestské centrum a stretnutie so starou známou mi opäť pripomenuli, aká je táto púť nepredvídateľná. A práve keď som si myslela, že zvládam posledné kilometre, Google Maps a [...]

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.

gaza, izrael, palestínčania

Izraelské údery v noci podľa úradov a médií zabili v Pásme Gazy desiatky ľudí

21.11.2024 10:07

Izraelská operácia si v Pásme Gazy vyžiadala podľa tamojších úradov už 44 000 mŕtvych Palestínčanov a ďalších viac ako 104 000 Palestínčanov bolo pri nej zranených.

nicoleven

Robím to čo chcem. Píšte na nicole@nicoleven.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 42257x
Priemerná čítanosť článkov: 1363x

Autor blogu

Kategórie