„To sa deje iba na Slovensku!“ Vraví ten, ktorý nikdy nikde nebol

Túto vetu počúvam stále. Nielen od Slovákov, ale aj od Čechov, Britov, či iných národností. Zaujímavé však je, že keď si sadnete za stôl s ľuďmi z rôznych krajín, vždy sa pretekajú, ktorá krajina je „najhoršia“. Taliani povedia: „My máme hrozný vzdelávací systém.“ Španieli na to: „Nie, to my!“ A Slovák? „U nás nič nefunguje, naša vláda je katastrofa, ceny sú vysoké iba u nás, platy sú nízke, všetci ich majú vyššie.“

Počula som už všetko. Netuším, ako sa tento psychologický fenomén volá, ale evidentne ním trpí mnoho krajín.

Ak by som však mala generalizovať, od Američanov počúvam opak: „Naša krajina je najlepšia na svete.“ My ich za to často zhadzujeme, že sú namyslení a slepí, a čiastočne je to pravda. Zároveň si však myslím, že by sme si z nich mohli vziať príklad. Prečo stále nadávať na svoju krajinu a hanbiť sa za ňu, akoby to bola vstupenka do klubu „cool ľudí“?

V kútiku duše každý, kto sa tu narodil, miluje Slovensko. Tatry sú naša pýcha, krajina je nádherná, ľudia sú milí a majú silné hodnoty. Nie všetko funguje ideálne, ale počúvať nekonečné sťažnosti od tých, ktorí nikdy nežili inde, a iba zo správ alebo sociálnych sietí usudzujú, že inde je lepšie, mi príde zbytočné.

Žila som tri roky v Dánsku, päť rokov v Česku, šesť rokov vo Veľkej Británii, tri mesiace v Taliansku a, samozrejme, zvyšok života na Slovensku. Radšej by som sa sústredila na to, čo je na Slovensku dobré, než na to, čo je zlé.

Ak inak nedáte, tak sa spýtam: Nie ste radi, že Slovensko nemá podmienky na masívny príliv turistov a nelegálnych migrantov ako Británia či Taliansko? Nie ste radi, že máme relatívne nízku kriminalitu, ak to porovnám s vyspelými krajinami? Áno, severské štáty majú ešte nižšiu kriminalitu, ale teroristické útoky sú tam zas iný príbeh.

V Londýne nám odporúčali nevytiahnuť mobil na verejnosti. Ak mi neveríte, skúste to a počítajte sekundy, kým vám ho z ruky nevytrhne cyklista alebo zlodej na skútri. Bývala som v údajne bezpečnej štvrti, ale dvaja moji susedia boli dobodaní nožom, ďalší poliatí kyselinou. Hitom v našej oblasti bola kuša, ktorou jeden sused naháňal svoju bývalú.

Na Slovensku máme povolené zbrane a, áno, občas sa stane, že sa strieľa aj na predsedu vlády. Ale keď som v Británii išla kúpiť žiletky na holenie nôh a pýtali si odo mňa občiansky preukaz, povedala som si, že toto je už vážne cez čiaru. A k tomu žiadne obranné prostriedky pre ženy, len píšťalka. Super, vďaka!

Podmienky na podnikanie a prácu sú v Británii lepšie, o tom niet pochýb. Odvody sú nižšie, vybavovanie jednoduchšie, práce je veľa. Ale politická situácia? Myslíte, že len na Slovensku je to cirkus? Británia vystriedala troch premiérov za pár mesiacov, štrajky vodičov metra a vlakov paralyzujú krajinu každé dva týždne, a vláda s tým nič nerobí. Jediná, ktorá mala odvahu niečo také riešiť, bola Margaret Thatcher.

A áno, aj oni mali štrajk v zdravotníctve kedy štrajkovali vodiči sanitiek. Keď už som pri sanitkách, bola som pri tom ako sa starší pán pošmykol na chodníku a udrel si hlavu. Sanitka prišla o 48 minút. A to nebol žiadny štrajk. Keď môj kamarát volal doktorovi, aby sa u neho objednal na vyšetrenie a testy pre nesmierne bolesti chrbta a horúčky, povedali mu, že najbližší termín u obvodného lekára je o 3 mesiace.

A čo naše „rozpredané Slovensko“? A čo Británia, ktorá predala svoje najväčšie letisko Saudskej Arábii, alebo polovicu Londýna Číne a USA? Alebo Česko, ktoré predalo svoju pýchu – Škodovku – Nemcom?

Slovenské školstvo? Vysoké školy sú naozaj nič moc v porovnaní so svetom, ale základné a stredné sú na prekvapivo dobrej úrovni. A čo Rumunsko, ktoré si mnohí považujú za „pod nami“? Ich deti majú na školách povinnú angličtinu a programovanie. Každý Rumun, ktorého som stretla pri štúdiu na vysokej škole v Dánsku, aj ten z poslednej chudobnej dediny mal neuveriteľne vycibrenú angličtinu.

Taliani, ktorí sú vnímaní ako rozvinutá krajina, chodia za prácou na Slovensko. To je šok, že? Áno, majú vlaky, ktoré dosahujú rýchlosť cez 300 km za hodinu, ale väčšinou idú cez Rím. V zbytku krajiny je transport tak zastaralý, že Vám trvá 12 hodín prejsť 550 kilometrov.

A teraz otázka: Máme sa naozaj tak zle? Väčšina Slovákov má dve autá v rodine, umývačky riadu, televízory, dovolenky, plné chladničky a darčeky pod stromčekom. Moja babka s minimálnym dôchodkom dokázala vždy uvariť pre všetkých, nasporiť na vnúčatá, posielať peniaze do Afriky a ešte si podať športku.

A čo naša šikovnosť? V Británii som videla kurzy zavárania uhoriek za stovky eur. Pre nich je to neuveriteľný nový trend, že si môžu ovocie a zeleninu zavariť na zimu a týmto spôsobom ušetriť. Samozrejme, až po zaplatení drahého kurzu. My to robíme celé generácie a ani to neberieme ako niečo výnimočné.

Slovensko má svoje problémy, ale v globálnom kontexte si nevedieme vôbec zle. Namiesto večného sťažovania sa radšej pozrime na to, čo máme. Nie je všetko ideálne, ale naozaj je to také zlé, ako si často myslíme? Skúsme byť na Slovensko trochu hrdí.

Youtube
Instagram
TikTok

Prestaňte sa skrývať: Komunizmus skončil, názory môžete povedať bez strachu

07.12.2024

Anonymita na internete: Frajeri v maskách alebo bojovníci za pravdu?

Keď v kostole chýba úcta: Kam zmizla pokora?

04.12.2024

Najhoršie zážitky z lavíc

Došla som až na koniec sveta

03.11.2024

Po dosiahnutí konca sveta, kde sa na okraji útesov stretávajú pútnici s nekonečným Atlantickým oceánom, prežila autorka emotívne okamihy spojené s očistou duše. Získanie certifikátu a slávnostná omša jej pomohli uvedomiť si, že Camino nebolo len o fyzickom putovaní, ale aj o hlbokej duchovnej premene. Prešla cestou plnou námahy a bolesti, ktorá však viedla k vnútornému [...]

summit, Robert Fico, Brusel

Fico v pondelok pôjde do Moskvy, tvrdí srbský prezident. Bude s Putinom rokovať o plyne

21.12.2024 12:39, aktualizované: 17:04

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) sa 23. decembra stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Majiteľ rodinného domu v Malackách strieľal na votrelca zo svojej legálne držanej zbrane

21.12.2024 11:16

Predmetom vyšetrovania bude aj posúdenie použitia zbrane v súlade so zákonmi.

Nemecko Magdeburk, auto vrazilo do davu

Počet obetí piatkového útoku v Magdeburgu stúpol na päť, vyše 200 je ranených

21.12.2024 10:31, aktualizované: 15:20

40 ľudí je v kritickom stave.

Policie CZ / Praha /

Česko si pripomína prvé výročie tragickej streľby na Univerzite Karlovej

21.12.2024 10:15

Na následky útoku zomrelo okrem strelca 14 ľudí a ďalších 25 bolo zranených.

Nikol Venglovicova

Robím to čo chcem. Píšte na nicole@nicoleven.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 48326x
Priemerná čítanosť článkov: 1421x

Autor blogu

Kategórie